Sound Cycle: Looper Workshop with Gonsofus, 3rd of April, 18.30

Sound Cycle: Looper workshop

Sound Cycle is a series of workshops and events surrounded by music, art and media work. Artists will come, share and exchange experience and knowledge with the community. 

LOOPER WORKSHOP – GONSOFUS

GONSOFUS – multi-instrumentalists Sasha Mamaev and Gábor Tokár. Through an innovative approach to live-looping, they create a powerful sound they call “transcontinental groove”, live on the spot for audiences around the world. 

During their upcoming tour to Lithuania, you will have a chance to get an inside look at their ‘spaceship’ – Gonsofus will present, for the first time in Lithuania, an interactive live-looping workshop. 

Mamaev and Tokár will describe and demonstrate their tools, tecniques, and ideas regarding live-looping as a musical concept, which has gained significant global popularity in the last 10 or so years. You will also have a chance to hear some Gonsofus songs in a more intimate, stripped-down version, being able to see what is happening “behind the curtains”.

Everyone is welcome, musicians and non-musicians, live-looping enthusiasts, Gonsofus fans, kids, etc.. 🙂 Whether you want to sit back and watch, ask questions, or even participate and learn how to live-loop — everyone is welcome. 

Workshop will be held in English (with a possibility of translation to Russian or Hungarian).

Participation fee: a minimum donation of 6 eur.

Limited space, please reserve by e-mail info@ideas-block.com

Facebook event


[LT] 

Sound Cycle – tai muzikos, menų ir medijų renginių ir workshopų serija, kurių metu kūrėjai dalinsis patirtimi ir žiniomis su bendruomene. 

LOOP’NIMO UŽSIĖMIMAS – GONSOFUS

GONSOFUS – tai tarptautinis multiinstrumentalistų duetas, Sasha Mamaev ir Gábor Tokár. Savo koncertuose muzikantai naudoja inovatyvią gyvo loop’inimo techniką, kurią vadina “transkontinentiniu grūvu”, su kuria šįsyk nusprendė iš arčiau supažindinti visus besidominčius. 

Gonsofus turo Lietuvoje metu turėsite galimybę pažvelgti į jų “erdvėlaivį” iš vidaus – pirmą kartą Lietuvoje vyksiančio interaktyvaus LOOP’inimo workshope.

Grupė parodys savo aparatūros veikimo principą, supažindins su loop’inimo pagrindais, pademonstruos naudojamą techniką, papasakos apie savo požiūrį ir koncepciją bei drauge su dalyviais pasistengs sukurti kažką įdomaus ir muzikalaus. Taip pat grupė žada sugroti bent keletą kūrinių iš savo repertuaro – puiki galimybė pamatyti ir išgirsti Gonsofus kiek intymesnėje aplinkoje nei įprastuose koncertuose.

Į užsiėmimą kviečiami visi – tiek norintys tik paklausyti ar pažiūrėti, tiek ir užduoti klausimų ar tiesiog išmėginti techniką bei pramokti loop’inimo principų bei susipažinti su technologinėmis subtilybėmis. Muzikinis išsilavinimas nesvarbus – kviečiami tiek muzikantai tiek ir norintys jais tapti. Amžius taip pat nesvarbus. 

Užsiėmimas vyks anglų kalba (galimas vertimas į rusų arba vengrų kalbas).

Dalyvio mokesti: auka nuo 6 eurų.

Vietų skaičius ribotas, tad registruokis el.paštu info@ideas-block.com

Renginys Facebooke

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *