Exploring Honduras. Conversations with a Cup of Coffee, 31st of October, 18.30

Exploring one of the world’s most dangerous countries – Honduras.

The news we receive about Honduras in recent years are all about violence and tension. Probably most of you heard that Honduras is one of the most dangerous country in the world. We also know that it is a young country in Central America, fighting with various problems, such as corruption and military coups.

How do people live in a country where death from a knife of bullet is an everyday thing? While at the same time people never stop smiling and open their hearts and homes to the tourists. A politologist, activist and artist Ian G. Diaz will tell us about his homeland. We’ll talk about everything ou wish to know. And for sure we will find out more about Honduras than we knew previously. 

Ian’s story and those of other people from all over the world who have settled in Vilnius, you can find here: https://www.facebook.com/pg/Ours.Musiskiai/

Who? International project Media4Development invites you to an informal discussion about developing world with people who have come from or who have traveled to developing countries and wish to share their stories. 

When? October 31st, Tuesday, 6.30 PM

Where? Ideas Block LT, Pylimo str. 60 

We will host you with warm drinks and sweets.

P.S. Event will be held in English

Facebook event


[LT]

Pasižvalgymai po vieną pavojingiausių pasaulio šalių – Hondūrą.

Pastaraisiais metais mus pasiekiančios naujienos apie Hondūrą yra vien tik apie smurtą ir neramumus. Tikriausiai daugelis girdėjo, kad Hondūras yra tarp pavojingiausių pasaulio šalių. Žinome ir tai, kad tai – jauna, kaip ir Lietuva, Centrinės Amerikos valstybė, kuri kovoja su įvairiomis negandomis, tokiomis kaip korupcija ir kariniai perversmai.

Kaip žmonės gyvena Hondūre, kur mirtis nuo peilio ar kulkos yra kasdienybė? Tačiau kur gyventojai nepaliauja šypsotis ir turistams atlapoja savo širdis ir namų duris. Apie gimtąją šalį prie kavos pasakos Ian G. Diaz, politologas, aktyvistas ir menininkas. Kalbėsime apie viską, kas jums bus įdomu. Ir tikrai sužinosime apie Hondūrą daugiau, negu žinojome iki šiol. 

Iano ir kitų žmonių, atvykusių į Lietuvą iš besivystančių šalių, istorijas galite rasti čia: https://www.facebook.com/pg/Ours.Musiskiai/ 

Kas? Tarptautinis projektas “Žiniasklaida vystymuisi” (Media4Development) kviečia į neformalių pokalbių vakarą – šįsyk kalbėsime apie Hondūrą. Pokalbius apie besivystančias šalis su ten keliavusiais ar iš ten kilusiais žmonėmis rengiame reguliariai. Mes – tai „Europos namai“ (www.eurohouse.lt) ir NNVBO Platforma. 

Kur? Ideas Block LT, Pylimo g. 60 (netoli Keulė Rūkė)

Kada? Spalio 31 d., antradienį, 18.30 val. 

Vaišinsimės šiltais gėrimais ir skanėstais.

P.S. Susitikimas vyks anglų kalba.

Renginys Facebooke

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *