Paint LAB by Rūta Matulevičiūtė, 28th of December – 27th of January

Paint Lab - Ruta Matuleviciute

The Gallery space is turned into a temporary Paint laboratory for alchemical transmutations from mind to matter to appear. Artist‘s experience is turned into an artwork which is an experience itself.

Rūta Matulevičiūtė places a temporary Painter headspace representation in Ideas Block LT Gallery space so opening up the creative process for the sake of demystifying the shamanic channelling which is the act of creation.

The spectator is invited to meet the works together with an artist, immerse in conversations and full experience of both creation and the process.

Event on Facebook


[LT]

Rūta Matulevičiūtė Ideas Block galerijos erdvėje patalpina laikiną tapybos studiją, kuri paverčiama laboratorija, skirta minties – materijos alcheminiams virsmams. Šie virsmai yra autorės patirčių tapsmas meno kūriniais, kurie savo ruožtu patys yra pagrindas patyrimui. Šitap atveriamas ir pats kūrybos procesas, suteikiama galimybė pažvelgti į jo detales, vardan šio šamanistinio veiksmo demistifikavimo.

Žiūrovas kviečiamas susitikti kartu ir su kūriniais, ir su menininke, įsitraukti į diskusijas, taip gaudamas galimybę giliau suvokti patį kūrinį ir jo sukūrimo procesą.

Renginys Facebooke

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *